CELE WARSZTATÓW
● pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem
● rozwijanie talentów plastycznych uczestników projektu
● rozwijanie ambicji twórczych, wrażliwości estetycznej
● poznawanie, rozwijanie technik rysunku i malarstwa oraz obserwowanie uzyskanych efektów
● poznawanie i doskonalenie podstawowych pojęć związanym z językiem plastyki np. barw, perspektywy, kompozycji, różnorodności faktury
● budzenie patriotyzmu lokalnego
● budzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu
● artystyczna edukacja pozalekcyjna jako możliwość, wartościowego i twórczego spędzania czasu
● integracja mieszkańców miejscowości
● uwrażliwianie na piękno przyrody (pory roku)
● prezentowanie własnych prac, tworzenie ekspozycji
TECHNIKI: rysunek i malarstwo
TEMATYKA ZAJĘĆ:
1. Kościół, kapliczki i krzyże przydrożne
2. Wólka Podleśna w kolorze pasteli:
a. Krajobraz miejscowości z lasem w tle
b. Cztery pory roku w Wólce Podleśnej
- Wiosenna łąka
- W letnim ogrodzie
- Jesienny las
- Ośnieżone pola
- Wiejska chata
- Przydrożne wierzby
3. Lekkie jak jedwab: łąki, pola, stawy, rzeka w szacie
dowolnej pory roku
4. „Zasypiająca wieś”
1. Kościół, kapliczki i krzyże przydrożne
2. Wólka Podleśna w kolorze pasteli:
a. Krajobraz miejscowości z lasem w tle
b. Cztery pory roku w Wólce Podleśnej
- Wiosenna łąka
- W letnim ogrodzie
- Jesienny las
- Ośnieżone pola
- Wiejska chata
- Przydrożne wierzby
3. Lekkie jak jedwab: łąki, pola, stawy, rzeka w szacie
dowolnej pory roku
4. „Zasypiająca wieś”
PRZEBIEG PROJEKTU:
Projekt jest skierowany do uzdolnionych artystycznie dzieci , młodzieży i dorosłych zamieszkujących Wólkę Podleśną. Przeprowadzono rekrutację uczestników projektu, na którą składały się analiza prac plastycznych, rozmowa z nauczycielem plastyki. Zdolności i predyspozycje uczniów oceniane były w stosunku do ich wieku, tak, aby odkryć „perełki” zarówno wśród tych starszych, jak i młodszych kandydatów. Swój udział w przedsięwzięciu zgłosiły również osoby dorosłe zajmujące się twórczością plastyczną. Na przestrzeni 5 miesięcy ( maj, czerwiec, wrzesień, październik, listopad 2015 r.) zostanie zorganizowany cykl warsztatów artystycznych w dziedzinie plastyki. Utworzone będą 3 grupy warsztatowe w tym: • grupa uczniów szkoły podstawowej • grupa gimnazjum• grupa dorosłych. Do projektu przystąpi maksymalnie 25 osób w różnym przedziale wiekowym, od drugoklasistów ze szkoły podstawowej po osoby dorosłe. Każdy uczestnik będzie mógł skorzystać łącznie z 88 godzin.
Zapewniona będzie wykwalifikowana kadra oraz materiały do prowadzenia zajęć. Zaplecze lokalowe zapewni Gmina Trzebownisko –Dom Ludowy w Wólce Podleśnej , dzięki czemu zajęcia odbywać się będą w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Prace, osiągnięcia i talent uczestników projektu podziwiać można będzie podczas wernisażu zorganizowanego w miesiącu grudniu. Podczas wystawy swoja twórczość zaprezentują uczestnicy warsztatów plastycznych. Świadectwem udziału uczestnika w projekcie będą wykonane dzieła malarskie i rysunkowe.
Ze względu na genezę projektu, jego charakter oraz wyznaczone cele istotne będzie zaangażowanie społeczności lokalnej w jego realizację. Oprócz organizacji pozarządowej: Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży oraz Ich Rodzin JADWIŻANIE, swoją pomoc zadeklarowali także nauczyciele plastyki i mieszkańcy Wólki Podleśnej. Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu zorganizowany będzie wernisaż, prowadzona dokumentacja fotograficzna projektu oraz wykonane zostaną inne czynności organizacyjno-techniczne, które umożliwią przeprowadzenie przedsięwzięcia z sukcesem. Aktywny udział mieszkańców w realizacji projektu to tak że szansa na kontynuację podjętych działań, tym razem w ramach innych instytucji i organizacji społecznych, jak również kolejny krok w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz